ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Hibrid Otomobiller

Hibrid otomobillerin amacı benzin sarfiyatını azaltmaktır. Bunu sağlamak için sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede kısmen 0 emisyon salınımı sağlamaktadırlar. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir. Dolayısıyla bu araçların elektriğe bağlanarak şarj edilmesi gibi bir gereksinim yoktur.

İstenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen ilk aracı 27 yaşındayken Ferdinand Porsche yapmıştır. 1902 yılında “Mixte-Wagen” adını verdiği aracı tanıtmıştır. Viyanalı bir fayton üreticisi olan Ludwig Lohner ile birlikte çalışan Porsche 4 silindirli bir Daimler motoruna aküler , bir jeneratör ve elektrik motorları eklemiştir. Bu haliyle Mixte benzinli motor stop edildiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam edebilmekteydi.

Hibrid arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde, benzin motorlu arabaların yerini alacağı düşünülmektedir. Toyota'nın Toyota Prius modeli, Honda'nın Honda Insight ile başladığı günümüzde Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir. Toyota'nın lüks araba şirketini temsil eden Lexus'un 2005 yılı içerisinde piyasaya sunduğu Lexus RX 400h modeli de melez otomobiller arasında yerini almıştır.

Bunun yanı sıra, Dodge'un Ram Pick-up'ını melez olarak üreteceğini açıklamasıyla bu tarzda bir ilk olacak gibi gözükmektedir. Bunu takiben, General Motors; Chevrolet'ye ait Silverado modelini ve GMC'ye ait Sierra modelini ; tarihinde ilk kez "GM" markasini kullanarak tanıtması beklenmektedir.

SUV sektöründe ise, ilk önce kendini belli eden Ford'un Escape modeli olmuştur.

2005 yılında araba modelleri arasında, GMC Yukon, Chevrolet Tahoe, Mercedes S Serisi ve Toyota Camry gibi sektörün zirvesine oynayan otomobiller de bulunmaktadır.

 

MUSTAFA HOCA 2013 RENAULT

ELEKTRİKLİ FLUENCE İNCELEMESİNDE

 

BİR ÖRNEK DAHA

2009 Cadillac - Escalade hybrid

 

 

TAMAMEN ELEKTRİKLE ÇALIŞAN ARAÇLAR

Otomobil dünyasında son dönemlerde Hybrid ve elektrikli otomobil savaşı oldukça sıcak bir çatışma haline döndü. Fransız otomobil üreticisi Peugeot tanıtımını gerçekleştirdiği tamamen elektronik motora sahip yeni konsepti EX1 ile birlikte tüm ilgileri üzerine çekmeyi başardı. Peugeot’un 200. yıl dönümü şerefine geliştirdiği öne sürülen bu model, yüksek motor gücüne rağmen oldukça düşük ağırlığa sahip olan bir kasa yapısını içeriyor.

 

0 ile 100 kilometre arasındaki yolculuğunu 3.49 saniyede gerçekleştiren araç, ön ve arka akslarda birer tane olmak üzere iki adet elektrikli motor içeriyor. 1/8 mili 7.08 saniyede, çeyrek mili ise 12.67 saniyede ulaşabilen aracın elektrikli motorları toplamda 340 beygir ve 480 NM tork üretebiliyor. Tüketici versiyonunun geliştirilip geliştirilmeyeceği açıklanmayan modelin, bir konseptten ibaret olmayacağı düşünülüyor.

 

BİR ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ OLURKEN